تبلیغات
گلوله ها می نویسند - نكاح با پادرمیانی اینترنت؛

سقراط : نبینید چه كسی سخن می گوید بلكه بشنوید او چه می گوید .

(( كسی كه به اوضاع زمان خود آگاه باشد گرفتار هجوم اشتباهات نمی شود ))

باید به حكم سپیده از كوچه شب گذر كرد


كوچه هایمان را به نامشان كردیم تا هرگاه آدرس منزلمان را می دهیم بدانیم از گذر گاه كدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

علیرضا

جستجو

 

نكاح با پادرمیانی اینترنت؛

شنبه 5 شهریور 1390   01:39 ق.ظ


نوع مطلب : مواظب خودت باش ! ،

                                                   
دیوار سست ازدواج های اینترنتیكارشناسان می گویند، ازدواج های اینترنتی به دلیل مبتنی نبودن بر پایه های فرهنگی و ارزشی جامعه و آشنا نبودن افراد با یكدیگر و ارزش های خانوادگی طرف مقابل، به سرعت فرو می پاشد.
 ازدواج در اسلام یك سنت الهی و یك حكم فطری و هماهنگ قانون آفرینش است. انسان برای بقا نسل و همچنین آرامش جسم و روح ازدواج می كند، اما گسترش ارتباطات به ویژه اینترنت در سال های اخیر، دوام و پایداری برخی از ازدواج ها را با تهدید روبرو كرده است.

پسر جوان بی خیال و سرحال، پای رایانه شخصی خود نشسته و با زدن دكمه اینتر كیبرد، وارد دنیای شگفتی ها می شود. بلافاصله بعد از اتصال وارد یكی از چت روم های همیشگی می شود كه كم كم پاتوقش شده و نام مستعارش در آن روم برای همه آشنا است.

شروع می كند از هر دری صحبت كردن و نوشتن! ناگهان متوجه یك نام جدید می شود كه به نظرش زیباست. برای دادن پیغام خصوصی وسوسه می شود.

سلام چه اسم قشنگی، اسم واقعیته یا مستعاره؟
معلومه كه اسم خودمه چرا باید با اسم مستعار بیام؟
خوب همین طوری پرسیدم آخه اسم واقعی خودم یه چیز دیگه است! حالا اسم، تاریخ تولد و محل سكونت می دی؟
و...

ماجرا از اینجا آغاز می شود. كم كم هر دو طرف به این نتیجه می رسند كه قرار ملاقات های یاهو مسنجر راه خوبی برای ابراز احساسات نیست و آنچه در دل دارند را به خوبی نمی توانند بیان كنند پس كار به رد و بدل كردن تلفن و مكالمات پی در پی می انجامد و سرانجام یك قرار ملاقات و عشقی كه می اندیشند با شناخت كامل به وجود آمده است!

مدام با هم بیرون می روند و از همه جا خاطره می سازند، حرف های عاشقانه می زنند. مدام سعی می كنند به هم ثابت كنند كه تو همان هستی كه من می خواستم و این جمله كم كم ملكه ذهنشان می شود.

پسر جوان به فكر دست و پا كردن شغلی می افتد و دختر جوان هم در تكاپو است تا پسر جوان را به خانواده اش معرفی كند. با هر دردسری همه چیز روبه راه می شود و پدر و مادر دختر و پسر به ازدواج این زوج جوان رضایت می دهند هر چند كه ته دل شان راضی نیستند.

پس از ازدواج، دنیا برای زوج جوان بر وفق مراد نیست. مشكلات اقتصادی و رو شدن دروغ هایی كه در چت روم به هم گفته بودند و از همه بدتر عادت به چت و باز هم دروغ گفتن! تنها مشكلات كوچكی است كه این زوج با آن دست و پنجه نرم می كنند.

پیام های عاشقانه جای خود را به دعواهای شبانه، بی اعتمادی و شك و تردید و اختلافات پایان ناپذیر می دهد و...


افزایش طلاق در سایه ازدواج های اینترنتی
با توجه به پیچیده شدن روابط اجتماعی و ورود ابزارهای ارتباطی جدید، آشنایی و ازدواج از طریق اینترنت ‌و اكتفا به اطلا‌عات محدود رد و بدل شده نمی تواند زندگی پایدار، امن و مطمئنی را پایه ریزی كند. شاهد بارز این وضعیت، افزایش روند طلا‌ق در جامعه همراه با گرایش برخی افراد به سوی آشنایی با یكدیگر از طریق اینترنت و به عبارت دیگر، ازدواج های اینترنتی است.

كارشناسان می گویند، این گونه ازدواج ها به دلیل مبتنی نبودن بر پایه های فرهنگی و ارزشی جامعه و آشنا نبودن افراد با یكدیگر و ارزش های خانوادگی طرف مقابل، به سرعت فرو می پاشد.

در حقیقت امكان فریب افراد در فضاهای مجازی و اتاق‌های گفت‌وگو بیش از زمانی است كه افراد رو در روی هم قرار گرفته و در مورد اطلاعات شخصی خود سخن می‌گویند.

محیط‌ های مجازی و اینترنتی به گونه‌ای است كه به‌ راحتی می‌توان از احساسات دروغین سخن گفت، اماامكان آنالیز رفتارهای احساسی وجود ندارد و در نتیجه این نوع رفتار را می‌توان در دنیای مجازی پنهان كرد.

این كارشناسان می افزایند، این پنهان‌كاری و دروغ‌های رفتاری در صورت آشكار شدن می‌تواند آسیب‌های زیادی به دو طرف وارد كند. این آسیب‌ها به دلیل این‌كه رنگ و بوی دروغ و احساس فریب دادن به طرفین می‌دهد بیشتر انسان را دچار مشكل می‌كند.

ازدواج، فرآیندی است كه در هر جامعه آداب و رسوم خاص خود را دارد. زمانی كه جوانان با كنار گذاشتن واقعیت‌ها به ازدواج‌های اینترنتی اقدام می‌كنند نشان می‌دهد كه اتاق‌های گفت‌وگو مكان مناسبی برای انتخاب همسر و ازدواج نیست.

در گذشته افرادی كه معمولا ریش سفید خانواده بودند زمینه آشنایی و ازدواج جوانان را فراهم می كردند در حال حاضر این سنت حسنه تاحدودی از بین رفته است و به همین دلیل شكل آشنایی برای ازدواج نیز تغییر كرده است.

كارشناسان می گویند، ازدواج هایی كه زمینه آن از دوستی خیابانی یا آشنایی از طریق چت و اینترنت باشد همان طور كه خیلی راحت شكل می گیرد، خیلی زود هم از هم می پاشد.

بیشتر ازدواج هایی كه بر اساس دوستی پیش از ازدواج (در فضای مجازی) بنا شده باشد به جدایی و طلاق منجر می شود، زیرا خود آن ها كه پیش از ازدواج مرتكب حرام شده اند، پس از ازدواج به یكدیگر مشكوك می شوند كه شاید همسرشان با اشخاص دیگر رابطه نامشروع داشته باشد، لذا چیزی كه اساس و پایه اش از حرام باشد مداومت و بركت ندارد.

ازدواج اینترنتی در فرهنگ ایرانی - اسلامی ما جایگاهی ندارد
سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، آمار طلاق ازدواج های اینترنتی را بسیار بالا دانست و گفت: «ازدواج اینترنتی در فرهنگ ایرانی - اسلامی ما جایگاهی ندارد.»

"جواد زمانی" با بیان اینكه ازدواج های اینترنتی با فرهنگ ایرانی سازگاری ندارد، تاكید كرد، این گونه ازدواج ها، نتیجه ای جز طلاق و یا یك زندگی ناسالم در پیش ندارد.

زمانی تصریح كرد: «ممكن است ازدواج های اینترنتی منجر به طلاق نشود، اما ازدواج موفقی هم نخواهد بود و یك زندگی جهنم وار خواهد بود چون در آن همه چیز با دروغ شروع می شود.»

وی تاكید كرد که ازدواج موفق، ازدواجی است كه خانواده ها با هم در تعامل باشند، اما در ازدواج اینترنتی، خانواده ها شناختی از هم ندارند و همدیگر را در دفتر ثبت ازدواج ملاقات می كنند.

سخنگوی كمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: «همان طور كه ازدواج اینترنتی خیلی راحت و سریع به ثبت می رسد خیلی راحت هم به طلاق منجر می شود.»

زمانی افزود: «در ازدواج های اینترنتی دو طرف از یكدیگر به شناخت درستی نمی رسند و درصد بالایی از حرف هایی كه رد و بدل می شود دروغ و اغراق درباره وضعیت افراد است و ازدواج بر پایه دروغ و احساس شكل می گیرد كه پس از ازدواج، همه این دروغ ها رنگ می بازد و زوجین واقعیات را درمی یابند و به همین دلیل همان طور كه ازدواج كرده اند، از هم جدا می شوند.»

زمانی اظهار داشت: «در گذشته مقوله ای به عنوان ازدواج اینترنتی وجود نداشت و باید با فرهنگ سازی نسبت به پیشگیری از این آسیب ها اقدام شود.»

طلاق در همان اوایل زندگی 
همچنین معاون سابق فرهنگی سازمان ملی جوانان گفت: «بسیاری از ازدواج های اینترنتی در همان اوایل زندگی به طلاق منجر می شود.»

"پرویز كرمی" اظهار داشت: «سایت های همسر یابی دارای مجوز از مراكز قانونی نیستند و سازمان ملی جوانان این سایت ها را به رسمیت نمی شناسد و غیر قانونی هستند

كرمی افزود: «وقتی كه این سایت ها دارای مجوز نباشند پس نظارتی بر كار اینها هم وجود ندارد، بنابراین به جایی پاسخ گو نیستند و افراد جامعه و خودشان را دچار آسیب می كنند.»

وی با بیان اینكه سایت های همسریابی زیادی در فضای مجازی وجود دارد، گفت:
«افرادی با نیت های مختلف به سمت این موضوع رفتند كه باید با آنان برخورد شود.»

معاون سابق سازمان ملی جوانان خاطرنشان كرد: «جوانان نباید از كانال اینترنت وارد موضوع حساس زندگی زناشویی شوند.»

كرمی به جوانان درباره ازدواج های اینترنتی هشدار داد و گفت: «سازمان ملی جوانان مراكز مشاوره ازدواج را طراحی كرده است و در این مراكز، آموزش های لازم برای همسر گزینی ارائه می شود.»

نیمی از ازدواج های اینترنتی به طلاق منجر می شود
روانشناس بالینی و كارشناس دفتر مداخله و بازتوانی سازمان بهزیستی كشور ضمن تایید افزایش ازدواج های اینترنتی گفت: «متاسفانه نیمی از ازدواج های اینترنتی به طلاق منجر می شود.»

"حسین اسدبیگی" با بیان اینكه در ایران از اینترنت استفاده های نادرستی می شود، گفت: «هر چند كه اینترنت استفاده های موثری نیز دارد اما افراد منزوی و مشكل دار از طریق چت روم ها با همدیگر ارتباط برقرار می كنند.»

اسدبیگی تاكید كرد: «چون این افراد نمی توانند ارتباطات خوبی با آدم های واقعی برقرار كنند به سراغ فضای مجازی می روند و در آنجا چون هیچ نظارتی وجود ندارد هر چه می خواهند به همدیگر می گویند و هویت های كاذبی از خودشان می سازند.»

وی ادامه داد که این افراد خود را در فضای مجازی، انسان ممتاز و برجسته معرفی می كنند و طرف مقابل هم چون خودش آدم منزوی ای است دلبسته می شود و رفته رفته ارتباطاتشان زیاد می شود.

كارشناس دفتر مداخله و بازتوانی سازمان بهزیستی كشور اضافه كرد: «پس از چند بار چت كردن و گفت و گوی تلفنی، گاهی برای دیدن همدیگر از شهری به شهر دیگر و یا از كشوری به كشوری دیگر سفر می كنند.»

اسدبیگی افزود: «ازدواج های اینترنتی كه بدون تحقیق و بررسی صورت می گیرد پس از مدت كوتاهی به طلاق منجر می شود.»

وی با اشاره به این كه آمار طلاق در كشور افزایش یافته است، افزود: «این آمار در ازدواج های اینترنتی و آشنایی از طریق چت روم ها بیشتر است.»

كارشناس دفتر مداخله و بازتوانی سازمان بهزیستی كشور، استفاده از اینترنت را با وجود سرعت كم آن بسیار بالا دانست و گفت: «ازدواج های اینترنتی و افزایش طلاق در این گونه ازدواج ها در كشور بسیار نگران كننده است.»

به گفته كارشناسان، ارتباطات نادرست از اینترنت و افزایش ازدواج های اینترنتی و طلاق ناشی از این گونه ازدواج ها در كشور نیازمند یك درك جمعی است كه باید مسئولان برای آن چاره اندیشی كنند.

منبع: خبرگزاری زنان و خانواده

نوشته شده توسط : علیرضا